top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSzymon

Kupiłem gogle DJI. Co dalej?

Zaktualizowano: 15 maj 2022

Śmiało można stwierdzić, iż DJI FPV system zrewolucjonizował świat FPV. Nie dość, że same gogle wyposażone są w wysokiej jakość wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości to jeszcze przesyłany do nich obraz również ma bardzo przyzwoite parametry pozwalające zobaczyć znacznie więcej niż ma to miejsce w przypadku systemów analogowych czy też innych systemów cyfrowych (przynajmniej na dzień powstawania tego wpisu). Jednak jakość obrazu to nie wszystko. DJI FPV system pozwala również na swobodniejsze loty w miejscach, w których systemy analogowe zaczynają zawodzić, czyli np. w gęstym lesie, wewnątrz budynków, czy też w mieście, pomiędzy budynkami. Nie dziwi więc fakt, iż system ten zyskuje coraz większą popularność, pomimo dosyć wysokiej ceny.Jeśli właśnie kupiłeś/kupiłaś gogle DJI oraz gotowego drona z nadajnikiem wideo DJI Air Unit lub Vista lub jeśli chcesz takiego zbudować to warto jednak podsumować to co Cię czeka, aby móc spokojnie iść polatać.


Uruchomienie gogli: Gogle DJI w wersji v2 wyposażone są w baterię ze wskaźnikiem naładowania. Naciśnięcie i przytrzymanie guzika uruchamiającego gogle powoduje, że zapala nam się ilość kropek informująca o stanie naładowania. Bardzo możliwe, że Twoje bateria wymaga już na starcie ładowania, które zajmie około godzinę. Zanim jednak zaczniesz jakkolwiek korzystać ze swoich gogli naładuj baterię. Nie chcesz, aby podczas wgrywania oprogramowania bateria się rozładowała. Kolejna rzecz to sposób uruchamiana charakterystyczny dla DJI, Aby włączyć gogle podłączasz baterię za pomocą dostarczonego przewodu, a następnie wykonujesz kombinację krótkiego oraz długiego naciśnięcia przycisku w baterii od DJI. Oczywiście wykorzystać możesz również zwykłą baterię LiPo lub pakiet LiIon przeznaczony do gogli analogowych, o ile posiadasz odpowiednią wtyczkę. Gogle DJI v2 obsługują nawet pakiety 6S.

Aktywacja gogli DJI oraz aktualizacja ich oprogramowania: Nowe gogle nie będą działać dopóki nie zostaną aktywowane. Do aktywacji gogli nie potrzebujesz ani drona FPV od DJI, ani telefonu. Wszystko działa płynnie z wykorzystaniem samego komputera, kabla USB dostarczonego wraz z goglami (ważne, aby był to kabel obsługujący USB 3.0, w innym przypadku komunikacja między komputerem a goglami może nie działać poprawnie) oraz baterii, gdyż gogle muszą być włączone aby nasz komputer mógł je wykryć. Jedyne co trzeba zrobić to pobrać odpowiednie oprogramowanie, założyć własne, spersonalizowane konto użytkownika, a następnie podłączyć gogle do komputera i za pomocą tego oprogramowania aktywować je. Proste, a jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, na stronie producenta są dostępne dwie wersje oprogramowania DJI Assistant 2. Pamiętaj, aby zainstalować wersję dedykowaną do FPV.

Aktywacja DJI FPV Air Unit/Caddx Vista HD oraz aktualizacja oprogramowania: Po zakupie drona z systemem DJI FPV Air Unit (w skrócie Air Unit) lub Caddx Vista HD (w skrócie Vista) warto sprawdzić czy wgranie oprogramowanie jest aktualne, a jeśli nie to wgrać najnowszą wersję oprogramowania. Oczywiście tak samo jak w przypadku gogli posługiwać się będziemy DJI Assistant 2. Podłączamy Air Unit/Vistę do komputera, następnie podpinamy baterię do drona. Po szybkiej aktywacji (gotowe drony często sprzedawane są z aktywowaną już Vistą) tak samo jak w przypadku gogli, DJI Assistant 2 sprawdzi wersję oprogramowania i zaproponuje instalację nowego lub reinstalację aktualnej wersji na identyczną. UWAGA: podczas wgrywania nowego oprogramowania Vista ma wyłączone systemy odpowiedzialne za ochronę przed przegrzaniem. Podczas wszelkich prac z Vistą warto chłodzić ją silnym strumieniem powietrza z wentylatora.

Bindowanie: Łączenie Air Unit/Visty z goglami przebiega następująco: - Upewniamy się, że gogle pracują w trybie DJI Digital FPV System - w menu wybieramy: Settings -> About -> Switch to DJI Digital FPV System

- Wciskamy przycisk bindowania na Air Unit/Viście - Wciskamy przycisk bindowania na goglach - czasem trzeba zrobić to dwa razy lub chwilę przytrzymać przycisk - Gogle wydadzą z siebie dźwięk informujący o powodzeniu akcji, dioda w Air Unit zmienia kolor na zielony, a w goglach pojawia się obraz z kamery


Zmiana mocy z 25 na 700 mW: Air Unit/Vista aktywowane na terenie Unii Europejskiej pozwalają na osiągnięcie maksymalnej mocy nadawczej na poziomie 25 mW. Limit ten nie został wprowadzony bez powodów i możliwe, że taka moc będzie dla Ciebie zupełnie wystarczająca. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcesz zwiększyć moc nadajnika wideo w swoim dronie możesz zrobić to tak: Air Unit: - Wyjmij z Air Unit kartę SD - Przygotuj w Notatniku plik tekstowy o nazwie naco - Otwórz plik tekstowy i wpisz cyfrę 1, następnie zapisz zmiany - Tak przygotowany plik wgraj na kartę SD wyciągniętą z Air Unit i włóż ją z powrotem - Włącz gogle, a następnie Air Unit Jeśli coś nie chce dobrze działać spróbuj pobrać nasz plik:

naco
.txt
Download TXT • 1B

Vista: - Przygotuj w Notatniku plik tekstowy o nazwie naco - Otwórz plik tekstowy i wpisz cyfrę 1, następnie zapisz zmiany - Włącz gogle oraz Vistę i upewnij się, że widzisz w goglach obraz z kamery - Podłącz Vistę do komputera za pomocą kabla USB - Gdy pojawi się okno pamięci wewnętrznej Visty przekopiuj tam plik tekstowy naco.txt - Odłącz kabel USB - Zrestartuj gogle oraz Vistę W obu przypadkach jeśli wszystko dobrze poszło po wejściu w opcję Player w goglach będzie widać 8 kanałów, a po wejściu w Settings>Device>Power będzie widać kilka wartości mocy do wyboru.


Oczywiście możliwe jest podniesie mocy nawet do 1200 mW, jednak warto robić to jedynie w przypadku, gdy 700 mW wciąż będzie niewystarczające.


Mamy nadzieję, że z taką instrukcją przebrnięcie przez pierwsze kroki z goglami DJI będzie znacznie łatwiejsze. Jeśli nadal coś nie jest dla Ciebie jasne lub jeśli znalazłeś błąd w tym wpisie to daj nam znać!


Nasze wpisy są darmowe i nie służą do zarabiania. Jeśli jednak ten wpis był dla Ciebie pomocny będzie nam bardzo miło, jeśli postawisz nam kawę. Zebrane pieniądze pozwolą nam na utrzymanie i dalszy rozwój strony. Dzięki!154 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page