top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSzymon

Odchudzamy Vandala. Przykład zastosowania druku 3D

Zaktualizowano: 8 lis 2021

Armattan to firma tworzącą doskonałej jakości ramy FPV, posiadająca w swoim portfolio również szereg części potrzebnych do stworzenia własnego drona. Możliwe jest również zamówienie spersonalizowanie quada. W swojej ofercie posiadają ramy w różnych rozmiarach i jedna z nich, w rozmiarze 2,5 cala trafiła kiedyś w moje ręce. Vandala cechuje prostota budowy oraz bardzo niska masa własna wynosząca zaledwie 10 gram. Rama ta dostępna jest również w rozmiarze 3 oraz 4 cale.


Aktualnie w sklepie Armattana można zamówić 2,5 calowego Vandala z otworami pod stack 16x16 mm, jednak w 2020 roku rama ta była dostosowana pod stack z rozstawem śrub 20x20 mm. Konsekwencją tego było wykorzystanie przeze mnie Mamby mini MKII, która według danych producenta waży około 10 gram netto (bez śrub). Swój projekt uzupełniłem o silniki Amaxinno 1103 5000 kV, kamerę w rozmiarze nano (14x14 mm) oraz o najlżejszy na rynku VTX jakim jest TBS Unify Pro 32 nano. Jako nadajnik do dziś służy maleńki FlySky iA8x. Jako śmigła wybrałem Emax Avan mini 2.5.


Zbudowany w ten sposób dronik, pomimo zastosowania tytanowych śrub mocujących silniki ważył prawie 66 gram, czyli około 10 gram więcej niż jego odpowiednik GEPRC PHANTOM Toothpick Freestyle. Nie stanowiło to dużej przeszkody i od początku latał naprawdę świetnie, jednak optymalizując swoją dronową flotę postanowiłem wymienić Mambę mini na coś znacznie lżejszego, a mianowicie na JHEMCU GHF13 AIO o rozstawie śrub 16x16mm.


Aby operacja wymiany stacku na AIO miała jakikolwiek sens zaprojektowałem i wydrukowałem adapter pozwalający na montaż AIO 16x16 mm w ramie z otworami o rozstawie 20x20 mm. Adapter zaprojektowany został tak, aby śruby mocujące go do ramy oraz te, którymi przykręcony jest kontroler nie potrzebowały dodatkowych nakrętek. Jako materiał do druku posłużyło twarde, ale jednak nie pękające przy pierwszym lepszym uderzeniu TPU marki Devil Design. Gotowy wydruk waży niecałe 0,5 grama, zapewnia optymalny dystans między AIO a ramą oraz umożliwia bardzo szybki i wielokrotny montaż/demontaż wszystkich części. Mniejsza ilość elektroniki wewnątrz pozwoliła również na zastosowanie nieco niższych słupków, przez co Vandal nabrał bardziej sportowego wyglądu.


Przy okazji wymiany stacka na AIO wymieniłem VTX na nieco cięższy HGLRC Zeus Nano gdyż TBS potrzeby będzie do innego projektu. Nie zmienia to faktu, iż na całej operacji udało się zaoszczędzić 12 gram co stanowiło 18% pierwotnej masy dronika.


Drastyczne odchudzenie sprawiło, iż Vandal jest o wiele bardziej responsywny i znacznie żwawiej zbiera się do lotu. Czas lotu z naprawdę dużą ilością akrobacji wzrósł z 4 do ponad 6 minut przy użyciu baterii 3S 450 mAh.


Jeśli chcesz skorzystać z gotowego projektu adaptera to znajdziesz go tutaj.


19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page