top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSzymon

Naprawa gogli Walksnail Avatar X - bricked Walksnail goggles repair

Walksnail Avatar HD system zyskał sporo użytkowników dzięki otwartości na potrzeby pilotów FPV oraz dzięki konkurencyjnym cenom sprzętu. Niestety cechą tego systemu transmisji wideo jest relatywnie częste wprowadzanie ulepszeń w oprogramowaniu co wymusza na użytkownikach aktualizacje oprogramowania czy to w goglach czy też w nadajnikach VTX. Sam proces aktualizacji jest prosty i dobrze opisany, jednak zawsze coś może pójść nie tak. I co wtedy?



Spadek napięcia lub podczas wgrywania nowego oprogramowania do gogli Avatar czy też Avatar X może skutkować ich całkowitym zablokowaniem (tzw. brick). Wówczas gogle nie tylko nie dadzą się poprawnie uruchomić, ale również nie pozwolą na ponowne wgranie oprogramowania przy pomocy tradycyjnej metody polegającej na umieszczeniu nowej wersji softu na karcie pamięci i uruchomieniu procedury aktualizacji. Caddx udostępnia część informacji niezbędnych do naprawienia zablokowanych gogli czy nadajników, jednak po wpisaniu w wyszukiwarkę "bricked Walksnail goggles" sensownych wyników jest jak na lekarstwo (sierpień 2024), a procedura naprawy nie należy do najprostszych.


Zbrickowane gogle Walksnail Avatar X można naprawić uruchamiając proces aktualizacji gogli poprzez układ transmiter odbiornik, czyli tak zwany UART, wbudowany w płytę główną gogli. Całość procesu oraz niezbędne narzędzia opisane są poniżej:


Narzędzia:

- konwerter USB do UART TTL wraz z przewodami do podłączenia przewodów od gogli.

- pamięć przenośna typu pendrive z wtyczką mikro-USB lub zwykły pendrive wraz z przejściówką z mikro-USB na USB

- mały śrubokręt krzyżakowy

- lutownica, cyna, pasta lutownicza

- cienkie przewody do wlutowania się w elementy płyty głównej.



Procedura:

Całość rozpoczynamy od zabezpieczenia błyszczącej powierzchni gogli taśmą, aby gogle się nie porysowały podczas kolejnych kroków. Następnie rozbieramy gogle w celu dostania się do płyty głównej. Dwie śruby znajdują się pod gąbką. Zdejmujemy górną pokrywę i odkręcamy 4 śruby mocujące radiator. Po usunięciu radiatora odkręcamy ostatnią śrubę oraz odpinamy wszelkie widoczne przewody, a więc antenę WiFI, 4 anteny nadawczo odbiorcze oraz dwie małe wtyczki z przedniej części płyty głównej. Od spodu znajduje się przewód w formie taśmy, którego nie trzeba wypinać oraz zabezpieczony taśmą klejącą przewód typu coaxial MIPI, który należy wypiąć, aby uzyskać swobodny dostęp do płyty głównej.


Z uwagi na fakt, iż będziemy korzystać ze zwykłej pamięci typu pendrive, która nie posiada własnego zasilania, zasilanie musimy dostarczyć z gogli. Lokalizujemy więc diodę, której zadaniem jest odcięcie napięcia w gnieździe USB wbudowanym w płytę główną gogli i zastępujemy ją rezystorem o wartości 0 lub najzwyczajniej w świecie robimy zworkę z cienkiego przewodu między dwoma przyłączami diody.



Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie padów UARTu, czyli TX, RX oraz GND. Ostrożnie przylutowujemy przewody i zabezpieczamy je taśmą, aby nie oderwały się podczas dalszych prac. Przewody te muszą być na tyle długie, aby dało się je spokojnie wyprowadzić poza gogle i połączyć z przewodami konwertera TTL.



Tak przygotowaną płytę główną montujemy w goglach wpinając przewód coax MIPI, anteny oraz pozostałe przewody.



Przylutowane przewody łączymy z konwerterem USB łącząc odpowiednio GND z płyty głównej gogli z GND konwertera oraz analogicznie TX z RX oraz RX z TX.

Pamięć przenośną typu pendrive formatujemy (FAT32) i wgrywamy oprogramowanie, które chcemy zainstalować w goglach. Ważne, aby się nie pomylić i zainstalować oprogramowanie pasujące do naszych gogli. Nazwę pliku z oprogramowaniem (format .img) należy zmienić na „walksnail-upgrade-sirius-0.0.0.1”. Tak przygotowany pendrive wpinamy do portu USB w goglach.



Konwerter TTL podpinamy do portu USB w komputerze i upewniamy się, że mamy zainstalowane odpowiednie sterowniki.


Kolejny krok to instalacja na komputerze oprogramowania SecureCRT i jego uruchomienie. Klikamy Quick Connect i ustawiamy parametry jak na zdjęciu poniżej. Klikamy „Connect”.



Wciskamy w klawiaturze przycisk U i trzymając go ciągle uruchamiamy gogle poprzez podpięcie baterii zasilającej. Czekamy aż SecureCRT zakończy instalację komunikatem uboot upgrade finish, please reset the board… Teraz gogle możemy wyłączyć i odpiąć konwerter TTL.



Ponownie wypinamy wszelkie wtyczki i demontujemy przylutowane kable. Gogle skręcamy pilnując, aby przewód od anteny WiFi szedł prawą stroną, jak najdalej od gniazd pozostałych anten. Włączamy gogle i wypatrujemy znajomej grafiki przedstawiającej nasze gogle.


Nasze wpisy są darmowe i nie służą do zarabiania. Jeśli jednak ten wpis był dla Ciebie pomocny będzie nam bardzo miło, jeśli postawisz nam kawę. Zebrane pieniądze pozwolą nam na utrzymanie i dalszy rozwój strony. Dzięki!



14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page