top of page
Szukaj

ELRS - jak zbindować?

Zaktualizowano: 2 cze 2022

W Krakowskiej Szkole FPV drony, które naprawiamy, lub które budujemy dla naszych klientów coraz częściej są wyposażone w odbiorniki ERLS. Bardzo często dostajemy jednak zapytanie jak zbindować taki odbiornik z radiem wyposażonym w wewnętrzny lub zewnętrzny moduł ELRS. Odpowiadając na Wasze potrzeby w tym artykule postanowiliśmy opisać po krótce dwie metody bindowania odbiorników ELRS.


Proces bindowania przeprowadzimy na przykładzie odbiornika BetaFPV ELRS Lite RX 2.4G oraz na przykładzie aparatury Tango 2 z modułem Jumper Aion. Umyślnie każdy element został dobrany tak, aby pochodził od innego producenta.


W przypadku ELRS jedyna wymagana kompatybilność dotyczy częstotliwości nadajnika i odbiornika. Każdy moduł (radio) z ELRS w standardzie 2.4 GHz będzie współpracował z każdym odbiornikiem 2.4 GHz. Jednak żaden moduł w standardzie 900 MHz nie będzie współpracował z odbiornikami w standardzie 2.4GHz.


Co potrzeba:

  1. Odbiornik ELRS w standardzie 2.4 GHz lub 900 MHz.

  2. Radio z obsługą ELRS w standardzie 2.4 GHz lub 900 MHz (moduł może być wbudowany lub zewnętrzny).

  3. Komputer z zainstalowanym oprogramowaniem ExpressLRS Configurator (instalujemy na tej samej partycji co system operacyjny, inaczej może nie działać poprawnie) oraz z konfiguratorem typu Betaflight, Emuflight lub iNAV.

  4. Przewód USB do podłączenia kontrolera lotu oraz radia (modułu TX) do komputera.

1. Metoda Betaflight Passthrough (prostsza):


Metoda ta polega na podłączeniu odbiornika ELRS do kontrolera lotu, a następnie wgraniu oprogramowania zawierającego frazę bindującą do odbiornika poprzez kontroler lotu. Do poprawnego działania potrzebne jest wgranie identycznej wersji oprogramowania (oczywiście dedykowanej do modułu TX) wraz z tą samą frazą bindującą do modułu ELRS w radiu.


Krok 1. Podłączamy moduł TX (lub całe radio jeśli moduł mamy wbudowany) do komputera.

Krok 2. Uruchamiamy ExpressLRS Configurator, wybieramy najnowszą wersję oprogramowania oraz odpowiedni Target. Sposób flashowania ustawiamy na UART. Wpisujemy swoją frazę bindującą. Warto wpisać słowo, które będzie unikalne, aby nikt inny kto z nami lata nie mógł użyć identycznej. Klikamy BUILD&FLASH i czekamy, aż ExpressELRS Configurator ukończy swoje zadanie i wgra oprogramowanie wraz z odpowiednią frazą bindującą. Może to zająć nawet kilka minut. Przy okazji możemy sobie wygenerować i przenieść do pamięci radia LUA Script, który pozwoli nam kontrolować moduł ELRS bezpośrednio za pomocą wyświetlacza w radiu. Wystarczy kliknąć DOWNLOAD LUA SCRIPT i zapisać utworzony plik z rozszerzeniem .lua w folderze z pozostałymi skryptami na karcie pamięci radia.


Krok 3. Odłączamy moduł TX (lub całe radio) od komputera. Jest gotowy i można przejść do flashowania odbiornika.

Krok 4. Upewniamy się, że odbiornik jest podłączony do kontrolera lotu w poprawny sposób. Jeśli po podłączeniu kontrolera lotu do USB żadna dioda w odbiorniku się nie świeci to oznacza to, że FC wymaga zewnętrznego zasilania (np. poprzez podłączenie baterii do drona), aby móc zasilić odbiornik.


Krok 5. Uruchamiamy oprogramowanie Betaflight i konfigurujemy odpowiednie ustawienia. W zakładce Ports wybieramy port UART do którego jest podłączony odbiornik, a w zakładce Receiver (lub Configuration w przypadku Betaflight starszego niż 4.3) wybieramy odpowiedni protokół oraz ustawiamy RSSI Channel oraz RSSI_ADC na disabled.


Krok 6. Jeśli do FC był wcześniej podłączony odbiornik inny niż ELRS lub Crossfire to dodatkowo przechodzimy do CLI i sprawdzamy ustawienia konwersji sygnału odbiornika za pomocą komendy:

get serialrx

Jeśli którykolwiek z uzyskanych parametrów ma wartość ON to wpisujemy następujące komendy:

set serialrx_inverted=off
set serialrx_halfduplex=off 
save 

Krok 7. Klikamy Disconnect i wyłączamy Betaflight.

Krok 8. Uruchamiamy ExpressLRS Configurator, i tak samo jak w kroku 2 wybieramy najnowszą wersję oprogramowania oraz Target odpowiedni dla naszego odbiornika. Sposób flashowania ustawiamy na BetaflightPassthrough. Fraza bindująca musi pozostać taka sama jak dla modułu TX. Klikamy BUILD&FLASH i czekamy aż ExpressELRS Configurator ukończy swoje zadanie i wgra oprogramowanie wraz z odpowiednią frazą bindującą do odbiornika.


Krok 9. Gotowe. Uruchamiamy radio, sprawdzamy jego ustawienia (upewniamy się, że moduł ELRS jest włączony, a wybrany protokół to Crossfire) i jeśli wszystko jest OK dioda w odbiorniku świeci ciągłym światłem. Dodatkowo, poprawność bindowania można sprawdzić w zakładce Receiver w Betaflight obserwując reakcję odpowiednich kanałów na ruch drążków w radiu.


Jeśli masz problemy z wgraniem oprogramowania za pomocą opisanej metody możesz spróbować metody z wykorzystaniem WiFi opisanej poniżej. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz użyć WiFi, wówczas pomocne może się okazać wykorzystanie wbudowanego w RX przycisku. Wciśnij go i ciągle trzymając podłącz swój kontroler lotu tak aby odbiornik mógł się uruchomić z wciśniętym przyciskiem. Puść przycisk, a następnie spróbuj ponownie wgrać oprogramowanie wykonując krok 8. W przypadku odbiorników bez wbudowanego przycisku niezbędne może okazać się zrobienie zworki pomiędzy odpowiednimi padami. Jest to jednak ostateczna ostateczność, kiedy już upewnisz się, że wszystkie wcześniejsze kroki zostały wykonane poprawnie.


2. Metoda z wykorzystaniem WiFi (nieco bardziej skomplikowana, ale nie wymaga dostępu do portu USB)


Metoda ta polega na wygenerowaniu odpowiedniego oprogramowania, a następnie przesłaniu go do odbiornika poprzez WiFi. Ta sama wersja oprogramowania wraz z tą samą frazą bindującą powinny się znaleźć zarówno w odbiorniku jak i w module ELRS w radiu. Metoda ta okazuje się bardzo przydatna w dronach, w których dostęp do portu USB kontrolera lotu jest utrudniony. Oczywiście będzie ona działać tylko w przypadku odbiorników wyposażonych w WiFi.


UWAGA! Większość modułów TX ELRS również można zaktualizować poprzez WIFi, jednak jeśli Twój moduł ELRS posiada gniazdo USB to zalecamy jego wykorzystanie do aktualizacji oprogramowania zgodnie z krokami 1-3.


Jeśli Twój moduł TX (radio) ma już wgrane odpowiednie oprogramowanie oprogramowanie z odpowiednią frazą bindującą to korki 1-3 możesz pominąć.


Krok 1. Podłączamy moduł TX (lub całe radio) do komputera.

Krok 2. Uruchamiamy ExpressLRS Configurator, wybieramy najnowszą wersję oprogramowania oraz odpowiedni Target. Sposób flashowania ustawiamy na UART. Wpisujemy swoją frazę bindującą. Klikamy BUILD&FLASH i czekamy aż ExpressELRS Configurator ukończy swoje zadanie i wgra oprogramowanie wraz z odpowiednią frazą bindującą. Może to zająć nawet kilka minut. Przy okazji możemy sobie wygenerować i przenieść do pamięci radia LUA Script, który pozwoli nam kontrolować moduł ELRS bezpośrednio za pomocą wyświetlacza w radiu. Wystarczy kliknąć DOWNLOAD LUA SCRIPT i zapisać utworzony plik z rozszerzeniem .lua w folderze z pozostałymi skryptami na karcie pamięci radia.


Krok 3. Odłączamy moduł TX od komputera. Jest gotowy i można przejść do flashowania odbiornika (RX).

Krok 4. W ExpressLRS Configurator wybieramy tą samą wersję oprogramowania, którą wykorzystaliśmy do flashowania modułu TX (np. 2.5.0) oraz odpowiedni Target odpowiadający naszemu odbiornikowi. Sposób flashowania ustawiamy na WiFi. Fraza bindująca musi pozostać taka sama jak dla modułu TX. Klikamy BUILD i czekamy aż ExpressELRS Configurator ukończy swoje zadanie i skompiluje odpowiednie oprogramowanie. Po zakończonej konfiguracji otworzy się okno z wygenerowanym plikiem o rozszerzeniu .bin.


Krok 4. Podłączamy zasilanie odbiornika i czekamy, aż samoistnie przejdzie on w tryb WiFi (zazwyczaj 60 sekund) co objawia się szybkim mruganiem diody odbiornika.

Krok 5. Wśród dostępnych sieci WiFi wybieramy sieć o nazwie ExpressLRS RX i łączymy się z nią przy użyciu hasła "expresslrs". Następnie w przeglądarce internetowej wpisujemy następujący adres: 10.0.0.1.


Krok 6. Skrolujemy w dół i w sekcji Firmware Update wybieramy wygenerowany w kroku 4 plik z rozszerzeniem .bin. Klikamy Update i czekamy aż proces aktualizacji się zakończy.


Krok 7. Gotowe. Uruchamiamy radio, sprawdzamy jego ustawienia (upewniamy się, że moduł ELRS jest włączony, a wybrany protokół to Crossfire) i jeśli wszystko jest OK dioda w odbiorniku świeci ciągłym światłem. Dodatkowo, poprawność bindowania można sprawdzić w zakładce Receiver w Betaflight obserwując reakcję odpowiednich kanałów na ruch drążków w radiu.


Krok 8. Uruchamiamy oprogramowanie Betaflight i konfigurujemy odpowiednie ustawienia. W zakładce Ports wybieramy port UART do którego jest podłączony odbiornik, a w zakładce Receiver (lub Configuration w przypadku Betaflight starszego niż 4.3) wybieramy odpowiedni protokół oraz ustawiamy RSSI Channel oraz RSSI_ADC na disabled.

Krok 9. Jeśli dioda odbiornika świeci się światłem ciągłem, a jednak dron nie reaguje na ruch drążków to sprawdzamy ustawienia portów oraz protokół w Betaflight. Dodatkowo, jeśli do FC był wcześniej podłączony odbiornik inny niż ELRS lub Crossfire to przechodzimy do CLI i wpisujemy następujące komendy:

set serialrx_inverted=off
set serialrx_halfduplex=off 
save 

Konfiguracja przełączników AUX


Na koniec warto dodać, iż aby dron wyposażony w odbiornik ELRS mógł się uzbroić wymagane jest aby funkcja ta była przypisana do kanału AUX1 i aby kanał ten pełnił wyłącznie funkcję uzbrajania. W ELRS dron może być uzbrojony jedynie wtedy, gdy wartość kanału AUX1 wynosi ~2000, a rozbrojony wtedy, gdy wartość kanału AUX1 wynosi ~1000. Jeśli więc do tej pory wykorzystywałeś do uzbrajania swojego drona kanał AUX inny niż AUX1 to dron nie będzie się uzbrajał. Podobnie, jeśli do uzbrajania używałeś kanału AUX1, ale robiłeś to za pomocą przełącznika trzypozycyjnego i uzbrojenie następowało przy wartości ~1500 to również Twój dron nie będzie się uzbrajał lub będzie to robił przy innej pozycji przełącznika niż do tej pory.


Targets Mismatch


ExpressLRS bardzo szybko się rozwija, a w oprogramowaniu ciągle wprowadzane są jakieś zmiany. Od czasu jego powstania przybyło wiele nowych odbiornikó oraz modułów TX, a więc przybyło również wiele nowych targetów. Może się zdarzyć, że podczas wgrywania nowego firmware'u zobaczymy następujący komunikat:

Bez paniki! W tym miejscu należy dwukrotnie się upewnić, że wybrany przez nas target jest odpowiedni. Gdy mamy 100% pewności możemy niejako wymusić wgranie odpowiedniego oprogramowania, poprzez kliknięcie Flash anyway (powyższy zrzut ilustruje flashowanie nowego odbiornika BetaFPV ELRS 2.4GHz Lite, który fabrycznie miał wgraną starszą wersję oprogramowania, dedykowanego do szerszej grupy odbiorników od BetaFPV). Jak widać, ExpressLRS czuwa, aby przez pośpiech czy zmęczenie nie zrobić błędów i nie zablokować sobie na przykład odbiornika.


W dostępnych sieciach WiFi nie widać sieci ExpressLRS


Może się zdarzyć, iż pomimo tego, że dioda odbiornika mruga bardzo szybko i sygnalizuje przejście w tryb WiFi to żadna nowa sieć w naszym otoczeniu się nie pojawi. Powodów takiego zachowania może być kilka. Po pierwsze moc modułu Wifi w maleńkim odbiorniku nie jest porażająca, więc należy się upewnić, iż odbiornik jest możliwie blisko komputera/komórki. Po drugie jeśli choć raz do danego odbiornika wgrano oprogramowanie zaznaczając ustawienia HOME_WIFI_SSID oraz HOME_WIFI_PASSWORD oraz uzupełniając odpowiednie dane naszej sieci domowej to odbiornik od razu będzie łączył się z siecią domową bez tworzenia access pointu. Automatyczne łączenie się daną siecią WiFi pozwala dokonać aktualizacji oprogramowania poprzez WiFi bezpośrednio z poziomu konfiguratora ExpressLRS bez konieczności uruchamiania przeglądarki internetowej. Opcja ta mimo swoich zalet ma też wadę polegającą na tym, iż aktualizacja przez WiFi będzie możliwa jedynie w tym miejscu gdzie działa sieć WiFi, której dane podaliśmy podczas zaznaczenia odpowiednich ustawień w konfiguratorze.

Chcąc przywrócić pracę odbiornika w trybie access point należy z poziomu przeglądarki połączyć się z odbiornikiem wpisując IP podane przez ExpressLRS Configurator (program powinien poinformować nas, iż w naszej sieci lokalnej jest dostępne urządzenie ELRS oraz podać jego IP), a następnie na dole wyświetlonej strony należy zaznaczyć opcję "Forget this network". Wówczas odbiornik powinien znów zacząć pracować jako access point z charakterystycznym IP: 10.0.0.1.


Zdajemy sobie sprawę, że przedstawiony poradnik tylko pobieżnie dotyka niektórych spraw związanych z bindowaniem ELRS. Dlatego odsyłamy do instrukcji i poradników stworzonych przez twórców ELRS. Można tam znaleźć wiele pomocnych informacji, między innymi trzeci sposób bindowania, który nie korzysta z frazy bindującej.


Oczywiście jeśli masz jakieś pytania pisz do nas, pomożemy!


Nasze wpisy są darmowe i nie służą do zarabiania. Jeśli jednak ten wpis był dla Ciebie pomocny będzie nam bardzo miło, jeśli postawisz nam kawę. Zebrane pieniądze pozwolą nam na utrzymanie i dalszy rozwój strony. Dzięki!283 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page