top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSzymon

Amaxinno F5 bando - relacja z budowy

Zaktualizowano: 28 gru 2022

Wybór pierwszego drona nie jest łatwy. Trzeba zdecydować w jakim ma być rozmiarze, jakie ma być jego najczęstsze zastosowanie, a także w jaki system transmisji wideo oraz jaki RC link ma być wyposażony. Zdarzają się jednak tacy, którzy od początku wiedzą czego potrzebują. Tak było i w tym przypadku, kiedy to trafiło do nas zlecenie na budowę 5 calowego drona typu freestyle, przeznaczonego do lotów w opuszczonych budynkach - czyli tzw. bando. Po krótkiej wymianie maili, ustaleniu potrzeb i budżetu Zamawiający zdecydował się na sprawdzoną przez nas ramę Amaxinno F5 wraz z silnikami stworzonymi wprost do tego typu lotów czyli Amaxinno Bando w rozmiarze 2207. Kluczową cechą drona FPV latającego wewnątrz oraz obok zabudowań jest wytrzymałość na uderzenia o twarde podłoże. Czy ramiona o grubości 6 mm oraz szerokie płyty dolne i górne o grubości 2,5 mm dadzą radę? Czas pokaże. Jedno jest pewne: przy tak dobranych komponentach na pewno nie zabraknie mocy i na pewno nie będzie nudno.


Dodatkowo wzmacniane, cięższe od standardowych (36,4 vs. 28,1 g) silniki 2207 1850 kV są napędzane przez 45A ESC od T-motor z BLHeli_32 na pokładzie. Kontroler lotu to T-motor F722 mini, który pozwala na bardzo łatwe podpięcie dowolnego systemu FPV od DJI. Wisienką na torcie jest system DJI O3, który w czasie budowy tego drona był absolutną nowością. Jako RC link został wykorzystany system Crossfire.


Sama budowa przebiegała bez większych niedogodności. Należało zaprojektować jednak odpowiednie mocowanie anteny z uwzględnieniem dosyć dużych wymiarów nowego Air Unit od DJI. Nieco problematyczne okazało się również to, iż rama F5 do montażu elektroniki w rozmiarze 20x20 wykorzystuje śruby M2, podczas gdy T-motor wymaga śrub M3. Odpowiednie adaptery jednak szybko załatwiły sprawę.


Bardzo szerokie FOV kamerki z systemu O3 sprawia, że pomimo maksymalnego jej wysunięcia do przodu ramy wciąż w obrazie widoczne są fragmenty ramy oraz oczywiście śmigła. Uważam jednak, iż jest to wada samej kamery, a nie ramy, która ma szeroko rozstawione przednie słupki, i która pozwala na wysunięcie kamery daleko do przodu wciąż chroniąc soczewkę przed szybkim uszkodzeniem. Zbyt szeroki (jak dla mnie) kąt widzenia sprawia również, iż do samego latania z systemem O3 na pewno trzeba się przyzwyczaić.


Nasze autorskie projekty wydruków 3D wykorzystanych w tym projekcie można znaleźć na portalu Thingiverse.


Lista wykorzystanych komponentów:

  • Rama: Amaxinno F5

  • Silniki: Amaxinno 2207 Bando, 1850 kV

  • FC: T-Motor F722 mini

  • ESC: T-Motor F45 mini

  • VTX+kamera: DJI O3

  • RX: TBS Crossfire NanoRX

  • Buzzer: JHE42B_S

  • Śmigła: Gemfan Hurricane 51433

Nasze wpisy są darmowe i nie służą do zarabiania. Jeśli jednak ten wpis był dla Ciebie pomocny będzie nam bardzo miło, jeśli postawisz nam kawę. Zebrane pieniądze pozwolą nam na utrzymanie i dalszy rozwój strony. Dzięki!378 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page