top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraSzymon

EdgeTX - czy nowe znaczy lepsze?

Zaktualizowano: 12 lis 2021

EdgeTX to oprogramowanie typu open source, pozwalające użytkownikom modeli RC na swobodne korzystanie z rozwiązań dostarczanych przez wielu różnych producentów aparatur do zdalnego sterowania bez konieczności przywiązywania się do zamkniętego systemu oferowanego przez danego producenta. Oznacza to, iż przesiadając się na dowolną aparaturę z systemem EdgeTX/OpenTx można czuć się jak w domu. Mamy bowiem system uniwersalny, gdzie ustawienia niezależnie od modelu radia są tożsame, bo zależne od systemu, a nie marki aparatury. Zmienia się jedynie interfejs wprowadzania ustawień w postaci np. inaczej rozlokowanych przycisków, pokręteł czy innych manipulatorów.


EdgeTX to nic innego jak nowocześniejsza wersja OpenTX, który już od wielu lat napędza najbardziej popularne radia, lecz którego rozwój przebiega dosyć powoli, nie nadążając za coraz nowszymi rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w modelarstwie. Grupa entuzjastów postanowiła więc zrobić OpenTX po swojemu, bazując jednak na tym, co zostało zbudowane do tej pory. Już na pierwszy rzut oka widać, że EdgeTX to nie zupełnie nowe oprogramowanie, ale ulepszona wersja znanego OpenTX.


Co daje EdgeTX? Najbardziej odczuwalna zmiana względem OpenTX to możliwość korzystania z dotykowego ekranu w bardzo popularnym Radiomaster TX16S. I faktycznie, dotyk działa bardzo dobrze, ale nie jest to rozwiązanie bez wad. Chcąc zmienić kolor niektórych widżetów musimy wprowadzić liczbowy odpowiednik tego koloru. Niestety nie bazujemy tutaj na popularnej skali RGB, a na skali składającej się z trzech wartości mieszczących się w zakresie 0-31, 0-63 oraz 0-31. Zdarza się ponadto, że okienko do wprowadzania nowych wartości zasłania okienko, w którym widzimy jaką wartość wprowadziliśmy oraz jak wpłynęła ona na kolor. Na szczęście jest już testowana nowa wersja, gdzie mamy wybór trybu koloru RGB lub HSV, gdzie dodatkowo będzie można zmieniać kolor za pomocą suwaków. W tej chwili rozwiązanie to jest dostępne dla osób, które podejmą się zrobienia własnej kompilacji, ale oznacza, że będzie zaimplementowane w jednej z najbliższych wersji softu.


Kolejna zmiana, dotyczy fanów FrSky, którzy w niektórych przypadkach chcąc korzystać z Crossfire z pełną możliwą prędkością transferu danych (250 Hz) między modułem TX a radiem musieli dolutowywać do płyty głównej dodatkowy, specjalny inwerter. Zabieg prosty, jednak ingerencja w płytę główną dla wielu użytkowników była sporym wyzwaniem, powodującym dodatkowo utratę gwarancji. Od teraz nic nie trzeba lutować, gdyż problem zbyt wolnego wbudowanego inwertera został rozwiązany programowo przez sampling oneBit (dotyczy m.in. pierwszej generacji FrSky Q X7, X9D plus/SE - czyli aparatur FrSky ze starszym protokołem ACCST).


Dodatkowym atutem EdgeTX jest przyspieszone sondowanie pozycji drążka w radiu, które teraz odbywa się teraz z częstotliwością 500 Hz. Co to daje? A no to, że jeśli posiadamy odpowiednio szybki RC link jak na przykład Ghost od ImmersionRC lub ExpressLRS wówczas opóźnienie w przesyle danych z informacjami o aktualnej pozycji drążków jest jeszcze mniejsze niż dotychczas. Do tej pory użytkownicy wspomnianych RC linków mogli korzystać z 500 Hz częstotliwości przesytu danych, jednak było to bezużyteczne, gdyż najsłabszym ogniwem na drodze od ruchu drążkiem do odbiornika w dronie był sam gimbal, którego wychylenie było próbkowanie z częstotliwością znacznie poniżej 500 Hz.


Ucieszą się również posiadacze Nirvany od FlySky - EdgeTX wspiera w pełni to bardzo dobre radio.


Odpowiadając więc na tytułowe pytanie, w przypadku EdgeTX nowe oznacza lepsze. Oprogramowanie działa stabilnie, a jego poprawnie przeprowadzona instalacja nie wymaga nawet tworzenia od nowa modeli, ani bindowania na nowo radia z odbiornikami. W radiach z kolorowym wyświetlaczem na karcie pamięci wystarczy zostawić działające pod OpenTX foldery RADIO oraz MODELS, natomiast w radiach z wyświetlaczem monochromatycznym, gdzie OpenTX nieco inaczej zapisuje ustawienia modeli, należy na wybranym modelu zrobić BACKUP, żeby skopiować jego ustawienia z pamięci radia na kartę SD.


Jeśli więc zastanawiasz się czy warto porzucić sprawdzony OpenTX na rzecz nowego EdgeTX odpowiedź może być tylko jedna - TAK! Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę, że dysponując dwiema kartami SD przełączenie się między EdgeTX a OpenTX to w zasadzie kilkanaście sekund.


Radia aktualnie obsługiwane przez EdgeTX to:

- wyświetlacze monochromatyczne:

 • RadioMaster T8 / T8 Pro

 • RadioMaster TX12

 • Jumper T12 / T12 Plus / T12 Pro Hall

 • Jumper T-Lite

 • FrSky QX7 / QX7S / QX7 ACCESS / QX7 ACCESS

 • FrSky X9 Lite / X9 Lite S

 • FrSky X-Lite / X-Lite S / X-Lite Pro

 • FrSky X9D / X9D+ / X9D+ SE

 • FrSky X9D+ 2019 / X9D+ SE 2019

- wyświetlacze kolorowe:

 • RadioMaster/Eachine TX16S / RadioMaster TX16S MAX

 • Jumper T16 / T16 Plus / T16 Pro Hall

 • Jumper T18 / T18 Lite / T18 Pro

 • FrSky X10 / X10S / X10 Express / X10S Express

 • FrSky X12S / X12S-IRSM

 • FlySky NV14 (preliminary)72 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarii


bottom of page