top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSzymon

Naked GoPro 8 - fotorelacja z budowy

Zaktualizowano: 15 maj 2022

Na dzień powstawania tego wpisu GoPro Hero 8 w wersji naked to najlepsza, seryjnie produkowana i komercyjnie dostępna kamera dedykowana do małych, lekkich dronów o rozmiarze śmigieł 2-4 cale. Można oczywiście snuć wątki na temat tego, że Insta360 GO 2 czy też DJI Action 2 są bardziej odporne, że też ważą niewiele oraz, że można je kupić z gwarancją. Jeśli jednak stawiamy na jakość obrazu to GoPro Hero 8 pozostawia wspomnianych rywali daleko w tyle. Dodając do tego pełną współpracę z ReelSteady Go otrzymujemy produkt prawie idealny. Prawie, gdyż jak wszystkie dostępne kamery HD dedykowane do małych dronów naked GoPro 8 również posiada szereg wad, a największą z nich jest cena. Gotowe rozwiązanie od GepRC kosztuje około 550 dolarów. Biorąc pod uwagę jak łatwo uszkodzić tę kamerę cena jest dosyć wygórowana. Alternatywą dla zakupu gotowej kamery w wersji naked jest jej samodzielne wykonanie polegające na rozbiórce pełnego GoPro Hero 8 i przeszczepieniu płyty głównej oraz sensora do obudowy wyposażonej w odpowiedni BEC. Używane, a nawet lekko uszkodzone GoPro Hero 8 można kupić za mniej niż połowę ceny gotowego naked GoPro 8, a pozostałe części to koszt około 50 dolarów. Poniższa dokumentacja fotograficzna wraz z opisami stanowi gotowy przepis na to jak krok po kroku przygotować własne naked GoPro 8.


Lista potrzebnych produktów oraz narzędzi:

  1. GoPro Hero 8

  2. Torx, T5 oraz T4

  3. Precyzyjny wkrętak krzyżakowy

  4. Stare, popsute śmigło (najlepiej dosyć twarde)

  5. Nożyczki

  6. Pęseta

  7. 30 minut wolnego czasu

Zaczynamy od wyciągnięcia baterii oraz karty pamięci. Demontujemy boczne drzwiczki i przechodzimy do ściągnięcia przedniego panelu GoPro Hero 8. W zależności od egzemplarza może pójść bardzo łatwo lub trochę trzeba będzie powalczyć. Staramy się nie używać ostrych narzędzi mogących uszkodzić przedni wyświetlacz lub jego przewód. Najlepszy będzie plastikowy otwierak do telefonów lub stare śmigło. Można pomóc sobie suszarką, aby rozgrzać klej trzymający przednią obudowę, jednak nie jest to niezbędne.


Aby dostać się do wnętrza kamery należy odkręcić 6 frontowych śrub. Niestety tylko 5 z nich jest łatwo dostępna. Szósta śruba znajduje się pod czarną osłoną soczewki. Za pomocą śrubokręta lub innego narzędzia podważamy osłonę soczewki - plastikowy element z przyklejoną od góry szklaną osłoną soczewki. Trzeba użyć nieco siły, gdyż musimy wyrwać ten element z czterech śrub. Inna opcja to odklejenie szklanej osłony, następnie usunięcie czarnej blaszki bezpośrednio przy soczewce i odkręcenie 4 śrub. Nie polecam jednak tej metody z uwagi na łatwość porysowania soczewki.


Z tak przygotowanej kamery wykręcamy 6 śrub T5 od przodu oraz cztery śruby trzymające nóżki kamery:


Delikatnie wyciągamy płytę główną wraz z soczewką uważając na wszystkie przewody. Za pomocą starego śmigła odłączamy wtyczkę zasilania oraz przewody taśmowe łączące płytę główną z pozostałą częścią GoPro. Odrywamy czarną taśmę klejącą z płytki sensora i wyciągamy płytę główną wraz z sensorem oraz przednim wyświetlaczem:


Odpinamy wtyczkę przedniego wyświetlacza oraz sensora, a następnie odkręcamy plastikowe zabezpieczenie taśmy łączącej sensor z płytą główną (dwie śruby T4) oraz kilka srebrnych śrub trzymających płytę główną. Wysuwamy ją delikatnie spod sensora i usuwamy kolejne dwie śruby trzymające sensor:


Przed nami najtrudniejszy etap czyli demontaż przedniego wyświetlacza. Wyświetlacz ten jest bardzo kruchy i delikatny. Do jego demontaży nie polecam używać metalowych narzędzi. Najlepsze będzie stare śmigło lub plastikowy otwierak. Demontaż rozpoczynamy od górnej oraz prawej krawędzi (tej od strony sensora). Na tym etapie nie wolno się spieszyć. Zbyt mocne naciśnięcie i wyświetlacz się ukruszy, pęknie, lub zostaną na nim czarne plamy. Wsuwamy śmigło pod prawy, górny róg wyświetlacza i powoli podważamy, aby klej systematycznie puszczał. Po chwili puści i można dokonać pełnej ekstrakccji wyświetlacza. Ostrożnie przeciągamy wtyczkę wyświetlacz przez wąski otwór i całkowicie go uwalniamy:

Gratulacje! Teraz pozostaje jedynie włożyć wszystko do obudowy od GepRC. Tu już będzie z górki. Jeśli nie udało Ci się wyciągnąć przedniego wyświetlacza bez jego uszkodzenia to można go zawsze łatwo dokupić na AliExpress za kilkanaście dolarów. Warto nadmienić iż pasować będzie również wyświetlacz z GoPro 5, 6 oraz 7. Jeśli więc wcześniej rozbierałeś GoPro 6 to możliwe, że zapasowy wyświetlacz w doskonałej kondycji leży w którejś szufladzie.


Ostrożnie podłączamy płytkę z BEC do płyty głównej kamery. Do podłączenia są trzy wtyczki i wszystkie muszą "wskoczyć" na swoje miejsce. Należy użyć odrobinę siły, ale upewniając się, że wszystkie gniazda/wtyczki są w odpowiedniej pozycji. Przygotowujemy przednią część obudowy od GepRC poprzez wklejenie trzech wąskich kawałków taśmy klejącej dookoła okienka na LCD, a następnie wklejamy wyświetlacz do obudowy:


W tym momencie warto przetrzeć soczewkę kamery, gdyż dostęp do niej później będzie bardzo utrudniony. Do obudowy wsadzamy sensor i przekręcamy go jedną śrubą (jedną z tych najkrótszych) po jego prawej stronie. W ślad za sensorem do obudowy wstawiamy płytę główną i przykręcamy ją za pomocą odpowiednich śrub. Dłuższe śruby będą trzymać płytę główną oraz BEC, krótsze tylko płytą główną:


Przed zamontowaniem tylnej obudowy warto dodatkowo zabezpieczyć gniazdo zasilania w BEC za pomocą kleju. Ja użyłem kleju T-7000:


Za pomocą sześciu najdłuższych śrub z zestawu przykręcamy tylną obudowę i sprawdzamy działanie kamery podłączając ją pod baterię 2-6S.


Tylny wyświetlacz może się jeszcze przydać, choćby do podłączenia naked GoPro do telefonu poprzez WiFi. Niestety chcąc go podłączyć będziemy musieli zdemontować całkowicie BEC co wiąże się ze sporą ilością pracy. Na ratunek przychodzi GoPro Labs, pozwalający na zmianę parametrów kamery bez konieczności użycia telefonu czy też dużego wyświetlacza.


W tym momencie warto wspomnieć jakie są najlepsze ustawienia do nagrywania lotów typu cinematic przygotowanych pod obróbkę w RS GO:

Parametr

Wartość

Resolution

4k

Aspect ratio

4:3

Frame rate

30

Shutter speed

60*

Stabilization

Off

FOV

Wide

White balance

5500 K

ISO min

100

ISO max

400

Color

Flat

EV compensation

0

Sharpness

LOW

RAW audio

Off

Mic setting

Wind

*nagrywając bez filtra ND w słoneczny dzień może się okazać, iż shutter speed ustawiony na 30 spowoduje, że obraz będzie prześwietlony. Wówczas lepiej jest zmienić frame rate na 60 a shutter speed na 120 lub zostawić frame rate na 30, a shutter speed na Auto.


Parametry z powyższej tabeli sprawdzają się dobrze w przypadku nagrań wykonanych z filtrem ND16 (który jest w komplecie z obudową do naked GoPro od GepRC) w raczej jasnym otoczeniu. Niewielka szybkość migawki sprawia, że obraz jest nieco rozmyty co daje bardzo fajny efekt, zbliżony do profesjonalnych nagrań kinowych. Może się jednak zdarzyć, iż w ciemnym otoczeniu niskie ISO sprawi, że filmy będą niedoświetlone.


Nasze wpisy są darmowe i nie służą do zarabiania. Jeśli jednak ten wpis był dla Ciebie pomocny będzie nam bardzo miło, jeśli postawisz nam kawę. Zebrane pieniądze pozwolą nam na utrzymanie i dalszy rozwój strony. Dzięki!42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page